Pazar 22 Temmuz 2018

Düğünler

Kız Görme:

     Devrekani ilçesinde düğünler kız görme ile başlar. Hısım, akraba ve dostların yaptığı araştırma neticesinde karar verilen kız tarafından kız görme için müsade ve randevu istenir.

     Erkek tarafından birkaç kadın toplanarak kız görmeye gidilir. Giderken de kolonya ve çikolata türü şeker ve oyalı yazma (Baş örtüsü) hediye olarak alınır. Kızı beğenirlerse oyalı yazmayı kızın başına örterler. Beğenmezlerse geri götürürler. Daha sonra Erkek tarafının erkekleri kız istemeye giderler. Buna “Dünürlük” denir.

     Bu toplantıda kız anası ve babası razı olurlarsa söz kesilip diğer yapılacak işlere karar verilir. İlçemizde başlık parası diye bir adet yoktur. Alınacak eşyalar birlikte karar verilerek alınır.

Şerbet:     

Kız ve erkek tarafı anlaştıktan sonra şerbet içme kararı ve zamanı belirlenir. Şerbet akraba ve komşuların duyması için yapılan dini bir törendir. Genellikle Cuma günleri namazdan sonra yapılan kısa bir dua ile herkese duyurulur. Camiden çıkışta ise tüm cemaate şeker ikram edilir.

Nişan:

     Şerbeti içilen kızın daha sonra nişan töreni yapılır. Alınan altın takılar, giyecekler vb. oğlan tarafı tarafından kız evine getirilir. Burada yapılan tören ile nişan yüzüğü ve diğer takılar kıza takılır. Giysiler bırakılır. Gelin olacak kız misafirlerin ellerini öper. Kız evi tarafından misafirlere yemek verilir . Günümüzde yapılan nişan törenlerine damat adayı da katılmaktadır. Düğün salonlarında yapılan nişan törenleri ise müzikli ve eğlenceli geçmektedir. Köylerdeki nişan törenlerinde de kız evinde kadınlar arasında oyun ve eğlenceler yapılmaktadır.

Elbise (Urba) kesme:

     Düğün öncesinde her iki taraf tan birkaç kişi özellikle kadınlar bir araya gelerek bir manifatura mağazasına girilir. Çok miktarda giyecekler (Elbise, Buluz; Etek, İç çamaşırı, Çorap Gömlek, Ayakkabı ve altın takılar ) alınır, yakın akrabalar için hediyeler alınır. Bu külfetli masrafların tamamı erkek tarafından ödenir.

DÜĞÜN:

Köylü Düğünü:

    Düğün haftası erkek veya kadın bir kişi tarafından köylüler ve komşular düğüne davet edilir. Buna düğüne okuma denir. Çarşamba günü gündüz ve akşamı bütün komşu ve köylülere yemek verilir. Düğün içkili ise içkiler değişik yerlerdeki masalara ve gruplara ikram edilir.
    
      Davul- zurna ve kemençe eşliğinde eğlenceler düzenlenir. Silahlar atılır. Gece geç vakitlere kadar bu eğlenceler devam eder.

    Kız evinde ise kıza törenle kına yakılır. Kadınlar arasında oyunlar oynanır. Misafirlere yemek verilir.

 

Kastamonu Hava Durumu

KASTAMONU

Ziyaretçi İstatistikleri

2692043
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Tümü
4785
4876
40518
2575143
134153
189388
2692043

IP Numaranız: 54.158.248.112
Tarih: 2018-07-22 19:59:36