Cumartesi 23 Haziran 2018

Düğünler - Sayfa 2

Hak (Gelin alma):

     Perşembe günü kız evinde sessizlik, oğlan tarafında ise hareketlilik devam eder. Gelin alayına hakçı denir. Hakçılar sabahleyin damat adayının evinde toplanırlar ve güle oynaya kız evine hareket ederler.

     Taşıt olarak eskiden süslenmiş At kullanılırken günümüzde taksi ve diğer taşıtlar kullanılmaktadır. Kız evine yaklaşan hakçılar bir yerde durur ve silah atarlar. Bu bir nevi haberleşme işaretidir.

     Kız tarafından düzenlenen bir sini( İçinde börek, tavuk, İçki vb.) ile birkaç kişi hakçıların önüne gider ve onları karşılayarak buyur eder. Hakçılar kız evi önünde ayrılır. Kadınlar gelin adayının evine girerken erkekler hava şartlarına göre ya dışarıda ya da komşuları evlerinde misafir edilirler.

     Gelinen mesafeye ve zamana göre burada da çeşitli ikramlar yapılır. Daha sonra törenle ve dualarla gelinin çeyizi arabaya yüklenir. Gelin odası kardeşi tarafından kilitlenir. Kayın peder çağrılır ve bahşiş istenir. Bahşiş bir miktar para olarak verilir. Daha sonra kapı açılır ve gelin kolundan tutularak duvaklı (Baş üzerine örtülen yeşil veya kırmızı saten kumaştan dikilmiştir.) veya gelinlikli bir şekilde kayın pedere teslim edilir.

        Dışarıda tekrar bir dua yapılarak gelinin üzerine kağıtlı şeker veya bozuk para atılarak arabaya bindirilir. Bu sırada silahlar patlamaya başlar. Köy çıkışına kadar korna sesi ve silahlar atılarak köy terk edilir. Damat evine gelindiğinde ise gelin arabadan inmez. Kayın peder tekrar çağrılır ve geline bahşiş vermesi istenir. Kayın peder durumuna göre vaatlerde bulunur ve gelinini razı ederek damadın kolunda evine gönderir.

Semet:
  
     Perşembe günü hakçılar gelini aldıktan sonra kız tarafını semede davet ederler. Semet Cuma günü kız tarafı kadınlarının oğlan evine gelmesi ile başlar. Oğlan evinde toplanan kız ve erkek tarafının kadınları şarkı ve türküler eşliğinde oyunlar oynarlar. Bu arada gelen misafirlere sıra ile yemek ikram edilir. Bu yemeklerin hazırlanmasında genellikle her iki tarafta özel aşçı tutarlar.

     Menü olarak ise çorba, kuru bamya, etli pilav, düğün böreği ve baklava yanında mevsim salatası, sarma, dolma, üzüm kompostosu gibi yiyecekler bulundurulur. Hayırlı olması dilekleri ile semetçi kadınlar oğlan evinden ayrılırlar.

Evirlik (El öpme):

     Semet günü geçtikten birkaç gün sonra damat ve gelin evi kız evine gelirler. Buna yöremizde evirlik denir. Gelinin baba ocağına ilk gelişidir. Burada da misafirlere yemekler verilir. Bu yemek sırasında da damat adayı çorbanın üstünü kaşıkla kapatır yemek istemez görünümündedir. Amaç kız babasından hediye koparmaktır. Kız babası da günün şartlarına ve maddi durumuna göre damadına hediye vaadinde bulunur ve damat yemeğe başlar. Bu törenlerden sonra artık yeni bir yuva kurulmuş ve geçim derdi başlamıştır.

Günümüzde düğünlerin büyük çoğunluğu Düğün salonlarında yapılmakta ise de Semet dışındaki bütün adetler aynen devam etmektedir.

 

 

Kastamonu Hava Durumu

KASTAMONU

Ziyaretçi İstatistikleri

2522017
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Tümü
2183
6427
48428
2379290
153515
109369
2522017

IP Numaranız: 54.145.103.69
Tarih: 2018-06-23 11:44:23